دیواره نوردی بر کوه های عظیم
دیواره نوردی با ماجراجوهای ایرانی

دیواره نوردی

دیواره نوردی نوعی صخره نوردی است که در آن از دیواره های بلند، عجیب و زیبای کوه ها بالا می روند و به قله ها و چشم اندازها می رسند. دیواره نوردی سخت است و نیاز به مهارت، آموزش و تجهیزات خاصی دارد. در این محتوا از دیواره نوردی خواهیم گفت.

دیواره نوردی بر کوه های عظیم…

دیواره نوردی بر دیواره هایِ کوه های بلند یا بر صخره ها کاری سخت و طاقت فرساست اما دیواره نوردان یا صخره نوردان مسیر را به امیدِ چشم اندازهایِ جادوییِ بلندترین نقاطِ زمین طی می کنند و پس از رسیدن به قله‌هایِ باشکوه یا اوجِ صخره ها، طبیعتی را خواهند دید و سکوتی را خواهند شنید که خستگیِ راه را از بین خواهد برد. صخره هایِ مرتفع دارای دیواره هایی طبیعی هستند و دیواره نوردی، نوعی از صخره نوردی می باشد. دیواره نوردها برای بالا رفتن از صخره هایِ سنگیِ بلند و شیب دار با سنگ هایِ مختلف باید مهارت هایِ صعود و کوهنوردی را داشته باشند؛ بالا رفتن از دیواره ها نه تنها به دستُ انگشتانی قوی و بدنی محکم نیاز دارد بلکه شهامتِ صعود، صبوری، سرعت و قدرتِ عمل نیز در آن به شدت مورد نیاز و مهم می باشد…

 

دنیای دیواره نوردی هیجان انگیز…

صخره نوردان در دیواره نوردی برای رسیدن به اوج یا قله های شگفت انگیز گاهی از چنان دیواره هایِ بلند و پرشیبی بالا می روند که حتی عکسِ دیواره یا کوه، نفس را در سینه حبس می کند.

هرکدام از صخره ها ویژگی‌هایِ خاص خود را دارند و بالا رفتن از هرکدام تکنیک هایِ فنیِ مخصوصی خواهد داشت؛

دیواره نوردان باید با ورزش‌هایِ خاص به تقویتِ انگشتان و دستانشان بپردازند و عضلاتِ پایشان را قوی نمایند.

صخره نوردانِ حرفه ای از دیواره‌هایِ صخره هایِ قطب شمال، صخره هایِ عجیب و وهم آلود با یخچال هایِ کریستالی و بسیاری صخره هایِ چالش برانگیز بالا می روند اما دیواره هایِ یکپارچه و دارایِ ارتفاعی امن، برای تازه کاران مناسب تر است.

درباره ی زمانِ دیواره نوردی، برخی دیواره های یکپارچه ی گرانیتیِ 3000 فوتی(914 متری) توسط حرفه ای ها در حدود 3 ساعت پیموده می شود اما گاهی 2 تا 5 روز برای رسیدن به قله ها زمان نیاز است؛ البته به جز ارتفاع، نوعِ سنگِ صخره، برآمدگی ها و پستیُ بلندی هایِ دیواره نیز در این تخمین ها اهمیت دارد.

 

دیواره نوردی بر زیباترین کوه ها و صخره هایِ دنیا…

لذت دیواره نوردی، صخره نوردان را وا می دارد تا هرروز بر مهارت هایِ خود بیفزایند و تاکتیک هایِ بیشتری کسب کنند تا صخره هایِ سخت تر و دورافتاده تری در هیمالیا، قطب جنوب و… را بپیمایند. تاکتیک هایِ کلاسیک، آلپی، کپسوله، انفرادی و… از جمله تاکتیک هایِ دیواره نوردی می باشند. صخره هایِ زیبایِ جهان مانند: (موهر در ایرلند)، (کوه هایِ ترانگویِ پاکستان)، (ال کاپیتان در آمریکا)، (دیوارِ سنگیِ آمفی تأترِ آفریقایِ جنوبی) و… تعدادی از شگفت انگیزترین و بکرترین مکان های صخره نوردی و دیواره نوردی هستندکه با آبشارهایِ بی نظیر، یخچال‌هایِ طبیعیِ شفاف و چشم اندازهایِ دیدنی، هر دیواره نوردی را خیره و مبهوت خواهند نمود. دیواره نوردان از طناب، قرقره و کیسه هایِ بادوام برای حمل آب و غذا استفاده می کنند.

درباره نویسنده

client-photo-1
ماجراجوهای ایرانی

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید