آشنایی با ورزش دره نوردی
دره نوردی

کمی در باب دره نوردی ؟

دره نوردی یعنی پیمودن و بالا رفتن و طی کردن دره ها و در بیشتر موارد باید با ورزش های دیگر مانند پیاده روی، شنا، صعود ورزشی، کوه نوردی، صخره نوردی و پرش از ارتفاع هم آشنایی داشته باشید.

 

دره نوردی چیست؟

دره نوردی ورزشی است که از اواخر قرن بیستم رواج پیدا کرد. و در ایران نیز جزء ورزش های جدید است که زمان زیادی از رواج آن در ایران نمی گذرد. دره به راهی باریک گفته می شود که دارای عمق نیز هست. و با دیواره های صخره ای و شیب دار و با جریان آب بر روی زمین ایجاد می شود. به همین دلیل برای ورود به ورزش دره نوردی باید مهارت هایی را نیز داشته باشید. و باید با ورزش هایی مانند:

پیاده روی، کوه نوردی، پرش از ارتفاع، صخره نوردی و شنا آشنایی داشته باشید و بعد وارد عرصه دره نوردی شوید.

برای این ورزش نیز مانند صخره نوردی به کار کردن و استفاده از طناب نیز نیاز دارید که به دلیل تازه بودن این ورزش از طناب های صخره نوردی استفاده می شود. دره ها از جنس های مختلفی تشکیل شده اند و برای یک دره نورد مهم است که با طبقه بندی جنس دره ها آشنایی داشته باشد. و قبل از صعود یا فرود از هر دره ای باید بدانید که دره خشک یا خیس، باریک به همراه شیب تند یا عریض و باز است. و جنس آن دره چیست؟

در کل دره نوردی را جزء ورزش های پر هیجان و با قدرت بدنی و همچنین توانمندی بالا می توان دانست.

 

خطرات دره نوردی چیست؟

این ورزش جدید و نو دارای خطراتی نیز هست و کسی که بخواهد وارد این عرصه ورزشی شود علاوه بر داشتن مهارت باید از خطرات پیش روی این ورزش نیز آگاهی داشته باشد.

دره نوردی همان طور که از نام آن مشخص است ورزشی در دل طبیعت است و طبیعت نیز دارای خطراتی هست. خطرات این ورزش قابل دیدن و حس کردن است.

ریزش سنگ های اطراف دره ها یکی از خطرات مهم و اساسی پیش روی ورزشکاران است و باید به این مورد توجه داشته باشند. جریان آب نیز از دیگر خطراتی است که متقاضیان دره نوردی را تهدید می کند و به همین دلیل آنها باید شناگران ماهری باشند.

از دیگر خطرات دره نوردی که ناشی از عوامل طبیعی نبوده و دست خود فرد بوده و به علت بی برنامگی و عدم برنامه ریزی صحیح دره نوردان ایجاد می شود.

می توان به عواملی مانند تمام شدن و کمبود آب و غذا اشاره کرد.

زیرا صخره نوردی ممکن است چندین روز به طول بیانجامد و اتمام آذوقه به دره نوردان آسیب می رساند.

عدم آشنایی کافی با محیط و فضای جغرافیایی برای دره نوردی از عوامل دیگری است که ممکن است برای ورزشکاران حرفه دره نوردی ریسک ساز و خطر آفرین باشد.

به تمامی ورزشکان دره نورد و کسانی که علاقه منداند وارد این عرصه شوند توصیه می شود با اطلاعات کافی برای جلوگیری از خطرات احتمالی به این ورزش بپردازند.

درباره نویسنده

client-photo-1
ماجراجوهای ایرانی

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید