جنگل های خیبوس هیرکانی
جنگل های خیبوس و انجیل سی هیرکانی

منطقه حفاظت شده خیبوس حدفاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه می باشد. منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی یکی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران است. این منطقه با مساحت ۳۴۷۱ هکتار در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ تا ۹۳۰ متر، دما و بارندگی متوسط سالیانه ۱۶ درجه سانتیگراد و ۸۰۰ میلیمتر، دارای اقلیم مرطوب معتدل می باشد.

منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. خیبوس پوشیده از جنگل های با ارزش هیرکانی و توده های کم دست خورده شمشاد است. از دیگر گونه های درختی مهم منطقه میتوان:

ممرز، بلند مازو، راش، پلت شیردار، نمدار، ملچ، خرمندی، انجیلی و توسکا

را نام برد.

گونه های اصلی جانوری منطقه عبارتند از :

مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، روباه معمولی، تشی، رودک، سنجابک، درختی، کبوتر جنگلی، توکای گلوسیاه، توکای پشت بلوطی، مار آبی، و لوس مار.
وجود تنوع زیستی بالا، جنگل های کم نظیر و کم دست خورده هیرکانی، گونه های با ارزش شوکا، و مرال و دره های پر آب و راه های دسترسی مناسب، زمینه فعالیت های علمی و پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته اند.

در نزذیکی این منطقه سد زمزم یا همان سد برنجستانک قرار دارد که دیدن آن را پیشنهاد می کنیم
در هشت کیلومتری جاده قائمشهر، در روستای برنجستان سدی از نوع خاکی با هسته ی رسی به چشم میخورد. این سد که به سد زمزم یا برنجستانک معروف است، دارای طول ۲۴۲ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاعش از کف پی ۳۲ متر است و حجم آن ۹٫۰۰۰٫۰۰۰ متر مکعب می‌باشد. این سد به منظور ذخیره‌سازی آب و استفاده از آن در مواقع کم‌آبی برای تامین آب در ۱۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی و شالیزارهای پایین‌دست سد، احداث گردیده‌ است. در واقع سد زمزم به علت قرار گرفتن در حریم منطقه ی حفاظت شده ی جنگلی خیبوس از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. سبزی درختان جنگلی در کنار آب آرام سد زمزم یکی از زیباترین مناظر طبیعی را ایجاد کرده است که با تماشای آن چشممان برای دقایقی خیره می ماند. سالانه گردشگران بسیاری به تماشای این منظره ی خارق العاده میشتابند تا شادی و نشاط را از این طبیعت زیبا دریافت کنند.

درباره نویسنده

client-photo-1
ماجراجوهای ایرانی

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید